Sosyal Medya ilk olarak insanların eğlendiği, bilgi paylaşımında bulunduğu veya ilk okul arkadaşlarını aradığı bir mecra olarak hayatımıza girmiş olsa da, zamanla insanların oraya olan ilgisi, insanların oraya olan yönelişi reklam için bulunmaz bir nimet haline gelmişti. İnsanların şirketlerini sosyal medyada bir şekilde insanlara gösterme çabaları bazen olumlu bazen ise olumsuz manada tepki verebiliyor. 

 


Bu alanda profesyonel olmayan insanların yapmış olduğu çalışmalar, belli bir kitle üzerinde olumlu etki yapması gerekirken, olumsuz bir hal alabiliyor. Bunun en iyi örneği, birden çok veya sürekli bıktıracak şekilde insanların sosyal medyadan aldığı keyifi taciz etmek. İnsanların sosyal medya üzerinden aldığı keyfi baltalamak yerine, şirketinizin reklamıyla veya tanıtımıyla onlara yardımcı olmak, hatta daha da keyifli hale getirebilmek için bu mecralarda profesyonel yardım kaçınılmaz hale geliyor. İnsanların en etkin olduğu saatler, insanların en çok neyin üzerine konuştuğu, gündemin takip edilmesi veya insanların ilgi alanları çok büyük titizlikle incelendikten sonra, yapılacak olan filtreleme veya platform seçimi çok daha büyük anlamlar kazanır. Reklama para harcamak tabiki kaçınılmaz ama harcadığınız para ile 3 kişinin dikkatini kazanmak ile 150 kişinin dikkatini kazanmak arasında gerçekten çok büyük bir uçurum var.

 


Örneğin, gelinlik satışı yapan bir firma için, Facebook gibi bir platformda reklam vermek mantıklı. Fakat nasıl bir gruba? Harcadığınız para ile reklamlarınızı 10,000 kişinin göreceğini tahmin ediyoruz örneğin. Peki bu insanları nasıl belirlememiz gerekiyor? 50 yaş ve üzeri insanlar veya 15 yaş altı insanları devre dışı bırakmak bir çözüm. Ama etkili değil. Burda yapılabilecek en doğru seçim, ilişki durumu nişanlı olan ve cinsiyeti bayan olarak işaretlenmiş kitleye reklam gösterimi yapmak.. 15 yaşında bir erkeğin, veya durumu zaten evli olan insanların gelinlik reklamını veya kampanyasını görmesi size çok birşey kazandırmayacağı gibi boşa gösterim hakkınızdan olursunuz.

 


Yukarda vermiş olduğumuz sadece bir örnek. Sadece analizi yapılmış ve reklamın en etkili yapılmasını başarılı bir şekilde anlatan örnek. Siz bize satış yapmak istediğiniz şirketinizi veya tanıtımını yapmak istediğiniz şirketinizi gönderirsiniz, biz sosyal medyadan size olumlu manada tepki çıkartırız. İşimiz bu.